Skip to content

683 White Cedar DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block688
Lot33.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,002
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
42%
Improvement Value:$220,600
58%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,626+5.4%
2024$6,286-0.8%
2023$6,336+0.5%
2022$6,307+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5274, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4526, Page 274