Skip to content

612 Batchelor StreetToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jan 22, 1988

Property Information

Block690
Lot9.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,428
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
49%
Improvement Value:$143,600
51%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+5.2%
2024$4,875+3.3%
2023$4,719+0.4%
2022$4,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4634, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1988