Skip to content

544 West Earl CourtToms River, NJ 08753

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block691.01
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,449
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
50%
Improvement Value:$147,100
50%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+5.2%
2024$5,091-1.5%
2023$5,168+0.4%
2022$5,145+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 10476, Page 177

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4115, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1966