Skip to content

535 West Earl CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block691.02
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,412
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
36%
Improvement Value:$267,500
64%
Total Assessment$417,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+5.2%
2024$7,227+4.9%
2023$6,889+0.4%
2022$6,859+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN