Skip to content

580 East Earl CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block691.03
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,850
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
40%
Improvement Value:$219,000
60%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683+5.2%
2024$6,353+10.7%
2023$5,736+0.4%
2022$5,711+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971