Skip to content

576 East Earl CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block691.03
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,804
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
40%
Improvement Value:$214,600
60%
Total Assessment$359,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,548+5.2%
2024$6,225+1.5%
2023$6,130+0.4%
2022$6,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,804DeedBook 19344, Page 53Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,782DeedBook 17879, Page 1069Recorded5/6/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14715, Page 1177

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10064, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1973