Skip to content

1120 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$662,500
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block691
Lot10.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningO15
Sq Footage2,546
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
29%
Improvement Value:$430,600
71%
Total Assessment$606,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+5.2%
2024$10,500+317.9%
2023$2,513+0.4%
2022$2,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$662,500
Sq Ft2,546DeedBook 19218, Page 1429Recorded11/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 18685, Page 1611Recorded9/20/2021