Skip to content

802 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block691
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,680
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
28%
Improvement Value:$474,600
72%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,938+5.2%
2024$11,348-10.5%
2023$12,685+0.4%
2022$12,630+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 12307, Page 382

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 10843, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 2002