Skip to content

507 Vine AvenueToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block692.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
58%
Improvement Value:$105,900
42%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587+5.2%
2024$4,360+0.0%
2023$4,359+0.5%
2022$4,339+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft960DeedBook 17526, Page 353Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 12920, Page 656

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5578, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1977