Skip to content

535 Vine AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block692.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,904
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
37%
Improvement Value:$259,400
63%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,510+5.2%
2024$7,139+4.7%
2023$6,819+0.4%
2022$6,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 11669, Page 1253

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 3920, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1962