Skip to content

514 Hollywood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block692.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
40%
Improvement Value:$217,100
60%
Total Assessment$359,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+5.2%
2024$6,216+10.7%
2023$5,616+0.4%
2022$5,592+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,999
Sq Ft1,710DeedBook 18196, Page 945Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 16871, Page 449Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12249, Page 1127

Property Built

Built

Year Built: 1957