Skip to content

539 Hollywood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block692.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,959
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
36%
Improvement Value:$275,600
64%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+5.2%
2024$7,388+16.7%
2023$6,330+0.4%
2022$6,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,959DeedBook 19716, Page 311Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5526, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1960