Skip to content

546 Gold StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block692.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,966
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
40%
Improvement Value:$224,400
60%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+5.2%
2024$6,446+4.2%
2023$6,185+0.4%
2022$6,158+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 16426, Page 1659Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3753, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1973