Skip to content

650 Helen StreetToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block692.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,679
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
42%
Improvement Value:$211,100
58%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+5.2%
2024$6,285+16.7%
2023$5,385+0.5%
2022$5,358+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,679DeedBook 18965, Page 1247Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$30,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970