Skip to content

547 Vine AvenueToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block692.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,298
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
35%
Improvement Value:$271,100
65%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,595+5.2%
2024$7,220+12.6%
2023$6,413+0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 16589, Page 1021Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 16229, Page 1976Recorded11/2/2015

Property Sale

Sale
$74,900

From:

To:

DeedBook 15997, Page 331Recorded2/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 4332, Page 301