Skip to content

546 Vine AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block692.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,840
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
40%
Improvement Value:$223,700
60%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,787+5.2%
2024$6,451+4.9%
2023$6,147+0.4%
2022$6,120+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,840DeedBook 18767, Page 425Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 16353, Page 778Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960