Skip to content

523 Clifton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block692.05
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,082
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
45%
Improvement Value:$206,700
55%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+5.2%
2024$6,503-5.4%
2023$6,871+0.4%
2022$6,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12388, Page 643

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 4167, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1980