Skip to content

518 Vine AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block692.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
47%
Improvement Value:$164,900
53%
Total Assessment$310,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661+5.2%
2024$5,382+1.1%
2023$5,323+0.4%
2022$5,300+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13357, Page 131

Property Sale

Sale
$222,600
DeedBook 10995, Page 1551

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5031, Page 949

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4702, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1972