Skip to content

904 Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block693.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,868
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$276,100
74%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+5.2%
2024$6,493+7.2%
2023$6,060+0.4%
2022$6,033+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 3939, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1963