Skip to content

875 Briarcliff DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block693.11
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,876
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$288,100
74%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+5.4%
2024$6,451+4.0%
2023$6,200+0.5%
2022$6,172+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4010, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1969