Skip to content

867 Briarcliff DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Nov 21, 1978

Property Information

Block693.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,818
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
21%
Improvement Value:$382,700
79%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+5.2%
2024$8,338+6.8%
2023$7,811+0.4%
2022$7,776+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 3774, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1970