Skip to content

846 Cody RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block693.11
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,610
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$245,200
72%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,177+5.2%
2024$5,872+20.0%
2023$4,895+0.4%
2022$4,873+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,900
DeedBook 14172, Page 1325

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 13593, Page 422

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5319, Page 242

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 4508, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1971