Skip to content

900 Tanglewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block693.12
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,092
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
47%
Improvement Value:$171,100
53%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+14.3%
2024$5,150+2.2%
2023$5,040+2.3%
2022$4,926+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16848, Page 433Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950