Skip to content

876 Briarcliff DriveToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
May 4, 1992

Property Information

Block693.12
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,662
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$273,400
73%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+5.2%
2024$6,446+14.7%
2023$5,619+0.4%
2022$5,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4978, Page 104

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3668, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1968