Skip to content

893 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block693.13
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,848
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
34%
Improvement Value:$199,800
66%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,532+5.2%
2024$5,259+1.2%
2023$5,198+0.4%
2022$5,175+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$447,500
Sq Ft1,848DeedBook 19862, Page 754Recorded11/29/2024

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4129, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1962