Skip to content

883 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1934

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block693.13
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage885
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
58%
Improvement Value:$109,900
42%
Total Assessment$260,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+5.2%
2024$4,516+4.7%
2023$4,314+0.4%
2022$4,295+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14448, Page 357

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1934