Skip to content

802 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 27, 1994

Property Information

Block693.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,961
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$178,200
48%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+5.2%
2024$6,374-4.3%
2023$6,663+0.4%
2022$6,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5189, Page 39

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3776, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1974