Skip to content

241 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block693.16
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,300
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
41%
Improvement Value:$175,300
59%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,396+5.2%
2024$5,129-6.7%
2023$5,498+0.4%
2022$5,474+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$254,500
DeedBook 14714, Page 1338

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 4440, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1982