Skip to content

506 Sloop CourtToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block693.16
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,142
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
24%
Improvement Value:$372,600
76%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+14.2%
2024$7,854+6.6%
2023$7,370+0.4%
2022$7,337+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 15625, Page 99Recorded8/27/2013

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11018, Page 959

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3784, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1978