Skip to content

500 Sloop CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 7, 1992

Property Information

Block693.16
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,379
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
29%
Improvement Value:$310,500
71%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,699+5.4%
2024$7,306+6.7%
2023$6,844+0.5%
2022$6,813+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5002, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4128, Page 819