Skip to content

1019 Twin Oaks DriveToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$328,340
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block693.17
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,765
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
25%
Improvement Value:$363,300
75%
Total Assessment$481,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+5.2%
2024$8,331+2.2%
2023$8,154+0.4%
2022$8,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$328,340

From:

To:

Sq Ft2,765DeedBook 15592, Page 507Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 15324, Page 1995

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5006, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4200, Page 562