Skip to content

287 Trade Winds CourtToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block693.18
Lot10.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,783
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
27%
Improvement Value:$423,400
73%
Total Assessment$582,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,606+5.2%
2024$10,081-11.6%
2023$11,400+0.4%
2022$11,350+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,783DeedBook 19587, Page 1Recorded1/19/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12178, Page 1173

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5732, Page 305