Skip to content

290 Trade Winds CourtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block693.18
Lot10.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,226
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
30%
Improvement Value:$363,100
70%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,489+5.2%
2024$9,020+8.1%
2023$8,344+0.4%
2022$8,308+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$637,500
Sq Ft2,226DeedBook 18878, Page 415Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10608, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5732, Page 305