Skip to content

817 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block693.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,248
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
46%
Improvement Value:$214,300
54%
Total Assessment$397,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+5.2%
2024$6,877+0.6%
2023$6,836+0.4%
2022$6,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16180, Page 1613Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14251, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1960