Skip to content

838 Cody RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block693
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,406
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
38%
Improvement Value:$245,000
63%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+5.2%
2024$6,786+14.0%
2023$5,954+0.4%
2022$5,928+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,406DeedBook 17923, Page 1011Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 10668, Page 693

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4389, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1975