Skip to content

871 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block693
Lot12.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,946
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
37%
Improvement Value:$294,300
63%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,491+5.2%
2024$8,072-5.8%
2023$8,567+0.4%
2022$8,529+19.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft2,946DeedBook 17644, Page 1293Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975