Skip to content

752 Jacqueline CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block693
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,960
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
40%
Improvement Value:$314,300
60%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,602+5.2%
2024$9,128+4.9%
2023$8,697+0.4%
2022$8,659+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,960DeedBook 16744, Page 709Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 11400, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2003