Skip to content

773 Jacqueline CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block693
Lot19.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,840
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
36%
Improvement Value:$362,500
64%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+5.2%
2024$9,806-0.5%
2023$9,852+0.4%
2022$9,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 15853, Page 1040Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11189, Page 1593

Property Built

Built

Year Built: 2003