Skip to content

769 Jacqueline CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block693
Lot19.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
35%
Improvement Value:$383,200
65%
Total Assessment$587,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,693+5.2%
2024$10,164-9.8%
2023$11,275+0.4%
2022$11,226+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,728DeedBook 17830, Page 1578Recorded3/23/2020

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 15236, Page 1368

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 11464, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2003