Skip to content

757 Jacqueline CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block693
Lot19.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,840
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
38%
Improvement Value:$326,600
62%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,662+5.2%
2024$9,185-4.5%
2023$9,617+0.4%
2022$9,574+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 16496, Page 55Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11292, Page 1732

Property Built

Built

Year Built: 2002