Skip to content

774 Hearthstone DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block693
Lot21.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,963
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
35%
Improvement Value:$314,300
65%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+5.2%
2024$8,366+4.7%
2023$7,991+0.4%
2022$7,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5249, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1995