Skip to content

770 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$213,750
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block693
Lot21.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,312
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
41%
Improvement Value:$267,200
59%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,289+5.2%
2024$7,880-29.6%
2023$11,187+0.4%
2022$11,138+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,750
DeedBook 10184, Page 510

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4665, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1988