Skip to content

696 Michael DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block693
Lot22.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,140
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
31%
Improvement Value:$410,900
69%
Total Assessment$594,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,833+8.6%
2024$9,972-4.8%
2023$10,471+0.4%
2022$10,425+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft3,140DeedBook 19469, Page 1285Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,140DeedBook 18869, Page 1730Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5225, Page 286

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4524, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1987