Skip to content

692 Schoolhouse LaneToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block693
Lot24.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description5140
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage5,140
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
18%
Improvement Value:$894,100
82%
Total Assessment$1,091,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,869+5.2%
2024$18,887+0.4%
2023$18,818+0.4%
2022$18,735+6.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 16357, Page 579Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5058, Page 869