Skip to content

844 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block693
Lot27.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR120
Sq Footage1,122
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$249,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+5.2%
2024$6,003+1.8%
2023$5,899+0.4%
2022$5,873+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 16967, Page 951Recorded12/13/2017