Skip to content

751 Opatut CourtToms River, NJ 08753

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$977,000
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block693
Lot27.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,302
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,000
41%
Improvement Value:$422,700
59%
Total Assessment$720,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,124+5.2%
2024$12,475-4.7%
2023$13,091+0.4%
2022$13,034+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$977,000
Sq Ft3,302DeedBook 20142, Page 355Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12259, Page 1246

Property Built

Built

Year Built: 2004