Skip to content

743 Opatut CourtToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block693
Lot27.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class18
Description2F2G 494969
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage5,230
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
34%
Improvement Value:$592,900
66%
Total Assessment$903,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,460+5.2%
2024$15,647+2.5%
2023$15,263+0.4%
2022$15,196+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft5,230DeedBook 19784, Page 389Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13411, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 2006