Skip to content

856 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2003

Property Information

Block693
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,552
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
39%
Improvement Value:$244,400
61%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+5.2%
2024$6,896+16.2%
2023$5,934+0.4%
2022$5,908+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5713, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1926