Skip to content

886 West Briar AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block693
Lot30.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,978
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
38%
Improvement Value:$261,100
62%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+5.2%
2024$7,341+7.7%
2023$6,816+0.4%
2022$6,786+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5616, Page 281

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4785, Page 742