Skip to content

838 Ethan CourtToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block693
Lot41.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,180
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
41%
Improvement Value:$401,300
59%
Total Assessment$681,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,406+5.2%
2024$11,793+11.5%
2023$10,579+0.4%
2022$10,532+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft3,180DeedBook 19146, Page 1232Recorded8/26/2022

Property Sale

Sale
$611,926

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 17148, Page 1554Recorded6/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 16660, Page 1899